آثار

محو آلات موسیقی یکی از اهداف رسالت

پنجشنبه, ۴ خرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۳۱ ق.ظ

با سند معتبر از امام صادق علیه السّلام نقل شده است که رسول خدا (ص) فرمود: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى‏ بَعَثَنِی‏ رَحْمَةً لِلْعالَمِینَ‏ وَ لِأَمْحَقَ‏ الْمَعَازِفَ‏ وَ الْمَزَامِیرَ وَ أُمُورَ الْجَاهِلِیَّةِ وَ أَوْثَانَهَا وَ أَزْلَامَهَا وَ أَحْدَاثَهَا»

خداوند -تبارک و تعالی- مرا فرستاده است تا رحمتی برای جهانیان باشم و آلات موسیقی، نی ها [و هر نوع ساز]، امور جاهلی، بت ها، ازلام (تیرهای خاصّی برای نوعی قمار) و بدعت های جاهلی را نابود کنم.  (أمالی الصدوق ؛ مجلس65؛ حدیث 1- روضة الواعظین ؛ ج‏2 ؛ ص464)

همین روایت با قدری اختصار، به سند دیگری نیز نقل شده است. (الکافی ؛ ج‏6 ؛ ص396 ؛ دار الکتب الاسلامیة)

اهل سنّت متن این روایت را با اندکی تفاوت از چند تن از صحابه نقل کرده اند:

1. ابوامامة (مسند أحمد بن حنبل ؛ ج‏36 ؛ صص551 و 646 ؛ مؤسسة الرسالة – الدر المنثور ، ج‏2 ، ص 323 - الکشف و البیان ، ج‏7 ، ص310 - کشف الاسرار و عدة الابرار ، ج‏7  ، ص  487 - روض الجنان و روح الجنان ، ج‏15 ، ص281 -  ینابیع النصیحة ؛ ص588 ، عبقات الأنوار ؛ ج‏5 ؛ صص77 و 78 و ...)

2. انس بن مالک (الدر المنثور ، ج‏2 ، ص 323 -  الغدیر ؛ ج‏8 ؛ ص105)

3. ابوسعید الخدری (التفسیر الکبیر؛ ج‏1؛ صص115 و 116 ؛ دار احیاء التراث العربی)

با اسناد دیگری از امام صادق علیه السّلام نقل کرده اند که رسول خدا (ص) فرمود: «بعثت‏ بکسر المزامیر» = من برای شکستن نی ها مبعوث شده ام. (تلبیس ابلیس، ج1، ص 208 -الجامع لأحکام القرآن ، ج‏14 ، ص53)

به طریق دیگر از ابن عبّاس نقل کرده اند که پیامبر (ص) فرمود: «بُعِثْتُ [امرت] بِهَدْمِ الْمِزْمَارِ وَ الطَّبْلِ» =مبعوث شده ام [یا به من امر شده است] تا نی و طبل را نابود کنم. (تلبیس ابلیس، ج1، ص 208 - الجامع لأحکام القرآن، ج‏14 ، ص 53- فردوس الاخبار، ج1، ص 483، ح1612، دار الکتاب العربی-تشیید الاختیار لتحریم الطبل و المزمار، ج 1، ص 18 - کنز العمال، ج 15 ، ص 216 - کف الرعاع عن محرمات اللهو و السماع، ج1، ص19 و 117 - الجامع الکبیر، ج 1 ، ص 5723)

در نقل دیگری آمده است: «بعثت بکسر المعازف و المزامیر» = مبعوث شده ام تا آلات موسیقی و نی ها را بشکنم. (شمس العلوم ؛ ج‌7، ص 4512 - تفسیر الثمرات الیانعه ، ج‏5 ، ص 114)

همچنین از عائشه روایت کرده اند که رسول خدا (ص) فرمود: «أَمَرَنِی رَبِّی عَزَّ وَجَلَّ بِنَفْیِ الطُّنْبُورِ وَ الْمِزْمَارِ.» (الکامل فی ضعفاء الرجال، ج1، ص386- لسان المیزان، ج1، ص52- میزان الاعتدال، ج1، ص29)

و روایت شده رسول اکرم (ص) در روز فتح مکه فرمود: «إنّما بعثت بکسر الدفّ‏ و المزمار» = فرستاده شده ام تا دفّ و نی را بشکنم. صحابه تا این را شنیدند، رفتند و آلات موسیقی را از دست کودکان گرفتند و شکستند. (بهجة النفوس، ج2، ص74، مطبعة الصدق، چاپ اول، 1348  ه.ق. - الغدیر ؛ ج‏8 ؛ ص107 - الصحیح من سیرة النبی الأعظم، ج‏23 ، ص 168)

از آن چه ذکر شد خصوصاً روایت کلینی ، صدوق و ابن جوزی از امام صادق علیه السلام، اطمینان حاصل می شود که رسول خدا (ص) آلات موسیقی (طنبور، دف، نی، طبل و ...) را در ردیف بت ها، صلیب، آلات قمار، مسکرات، بدعتها و امور جاهلی دانسته و یکی از اهداف بعثت خود را نابودکردن آن ها معرفی کرده است. روشن است که استفاده از این آلات و ساخت، نگهداری، خرید و فروش آنها با این هدف مخالف است. اگر امکان بهره گیری از آلات موسیقی در تبلیغات دینی یا امور حلال وجود داشت، رسول اکرم صلّی الله علیه و آله مأمور به نابودن کردن آن نمی شد؛ بلکه کاربرد آن را تغییر می داد؛ زیرا حکیمانه نیست ابزاری را که هم در راه صحیح و هم در راه باطل قابل استفاده است؛ از اصل نابود کنند؛ بلکه باید آن را در راه صحیح به کار گیرند؛ چنان که ایشان با اصل هنر شاعری –که غالباً در راه خشم و شهوت به کار می رفت- مخالفت نکرد؛ بلکه آن را در راه دین و ارزشهای متعالی به کار گرفت. همچنین هنر نقاشی و مجسمه سازی را از اساس ممنوع نکرد، بلکه نوع خاصی از آن را حرام اعلام کرد. از این جا معلوم است که اسلام با اصل موسیقی و آلات آن مخالف بوده و آن را ناسازگار با هدف آفرینش می داند.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی