آثار

دروغ هایی به اسم اعجاز علمی!

شنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۶، ۰۳:۵۵ ب.ظ

در این که قرآن معجزه است تردیدی نیست؛ امّا در عصر حاضر موارد متعدّدی به عنوان معجزات علمی قرآن مطرح می شود که غالب آنها  نادرست است و با زبان فرآن و تفسیر صحیح آن مطابقت ندارد. اخیراً به موردی برخوردم که گر چه ظاهرش ادّعای اعجاز است؛ امّا به نظر می رسد قصد دروغ پردازی و ایجاد شبهه در آن نهفته باشد:

«تا ۱۰۰ سال پیش، شبهه رایج منکران و ملحدان این بود که چرا قرآن در آیه عنکبوت، ضمیر مونث برای عنکبوت آورده! در حالیکه لفظ عنکبوت مذکر است! و قرآن را متهم به تحریف و خطا میکردند! ولی پروردگار اراده کرد معجزه ای بیاورد، نشانه ای برای تقویت قلب مومنان و ذلت کافران. علم ثابت کرد که فقط عنکبوت ماده میتواند از تار لانه بسازد، در حالیکه عنکبوت مذکر (نر) از تارهای خود فقط برای جابجایی بین اماکن استفاده میکند و قادر به ساختن لانه نیست و اگر قرآن از ضمیر مذکر برای عنکبوت استفاده میکرد، آیه از نظر علمی خطا و اشتباه بود. بعلاوه مشخص شد سستی خانه اش علاوه بر تارهای نازک آن علت دیگری هم دارد: عنکبوت ماده (بیوه سیاه) بعد از به دنیا آوردن فرزندان، عنکبوت نر را میکشد و میخورد و فرزندان هم بعد از اینکه بزرگ شدند، مادر خود را میکشند و به خارج از خانه میاندازند!! خانواده عجیبی است... از بدترین و ست ترین خانواده ها به معنای واقعی... و چه زیبا و حکیمانه است تمثیل های قرآن.»

ردّ:

کجا و در بین چه کسانی این شبهه رایج بوده است؟! بر خلاف ادّعای نویسنده لفظ «العنکبوت» مذکّر نیست بلکه غالباً به صورت مؤنث به کار می رود و کاربرد مذکّر آن کمتر است!

ابن منظور لغت شناس مشهور می نویسد: «العَنْکَبُوتُ‏: دُوَیْبَّة تَنْسُجُ ... ، مؤَنثة، و ربما ذُکِّرت فی الشعر؛ ... قال الفراء: العَنْکَبُوت‏ أُنثى، و قد یُذَکِّرها بعض العرب ...  قال: و التأْنیث فی العنکبوت‏ أَکثر ... قال المُبَرِّدُ: العَنْکَبُوتُ‏ أُنثى، و یذکَّر ...» (لسان العرب ؛ ج‏1 ؛ ص632)

زبیدی نیز می نویسد: «العَنْکَبُوت‏ مُؤَنَّثة و قد تُذَکَّرُ و عِبارة الأَزْهَرِیّ: و رُبَّمَا ذُکِّر فی الشعر ...» (تاج العروس من جواهر القاموس ؛ ج‏2 ؛ ص268)

بنابراین کاربرد آن در قرآن به صورت مؤنث، کاملاً مطابق با زبان رایج است و نه شبهه ای در این باره وجود داشته و نه اعجازی در این کاربرد است!

البته اصل این ادّعا هم که عنکبوت نر لانه نمی سازد و تا صد سال پیش این را نمی دانستند؛ محلّ تأمل است و صحّت و سقمش را باید از جانورشناسان جویا شد.

نظرات  (۱)

 • هادی خادمی گچسارانی
 • . مفرد آوردن عنکبوت
  در فرهنگ لسان العرب آمده است: عنکبوت جانور کوچکی است که در هوا و بر روی دهانه چاه، ترکیبی را می‏بافد. این کلمه مؤنث است؛ اما گاهی در شعر به صورت مذکر هم آمده است. به خانه عنکبوت (عَکدَبَة) گفته می‏شود. فراء می‏گوید: عنکبوت مؤنث است؛ البته برخی عرب‏ها آن را به صورت مذکر هم می‏آورند. جمع آن عنکبوتات، عَناکِب و عَناکیب و اسم مصغر آن عُنَیکِب است. اهل یمن به آن عَنکَباه می‏گویند؛ گاهی نیز عَنکَباء و عَنکَبوه نامیده می‏شود. سیبویه با استشهاد به افزودن تاء به عنکبوت آن را عنکباء می‏نامد و من نمی‏دانم آیا اسم مفرد است یا جمع. ابن اعرابی می‏گوید: عَنکَب مذکر است و مؤنث آن عَنکَبة است. گفته شده است عَنکَب اسم جنس عنکبوت است و عنکبوت هم مذکر و هم مؤنث است. (مبرد) می‏گوید: عنکبوت مؤنث است؛ اما مذکر هم آورده شده است.
  نظر غالب آن است که واژه عنکبوت مفرد مؤنث بوده و جمع آن عَناکِب است. نام‏گذاری این سوره به نام عنکبوت - که واژه‏ای مفرد است - به این دلیل است که عنکبوت به صورت فردی زندگی می‏کند به جز مواقع جفت‏گیری یا زمانی که تخم‏ها باز می‏شوند. اما در دو سوره نمل و نحل، اسم سوره به صورت جمع آمده است تا بر جمعی بودن زندگی این دو حشره اشاره شود.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، جثه عنکبوت های ماده از نرها بزرگتر است: غالباً فقط در هنگام ازدواج همدیگر را ملاقات می کنند و عنکبوت نر قبل از عروسی، اقدام به رقص ها و حالات مشخصی در برابر عنکبوت ماده می نماید که مقصودش جلوگیری از غریزه دشمنی عنکبوت ماده است.lمخصوصا در هنگامی که آمیزش آنها تمام می شود .

  طول عمر این عنکبوت بین یک تا سه ساله و این عنکبوت که سیاه و نوار قرمز بر پشت داره و از جنس نر که تقریبا زرد رنگه بزرگتره !

  عنکبوت نرغالباً در لانه باقی می ماند و اقدام به پنهان شدن از عنکبوت ماده می کند، چرا که می ترسد او را بکشد. کشتن عنکبوت نر بعد از تمام شدن آمیزش جنسی، در بین بسیاری از عنکبوت ها اتفاق می افتد؛ مشهورترین این عنکبوت ها “بیوه سیاه” است.

  در برخی از انواع آنها، عنکبوت ماده، عنکبوت نر را رها می کند تا هنگامی که فرزندان از تخم خارج می شوند، اقدام به قتل او کنند و او را بخورند. در انواع دیگری از عنکبوت، مادر، اقدام به تغذیه فرزندان کوچکش می کند تا این که بزرگ می شوند و مادرشان را می کشند و می خورند.
  http://www.pezeshk.us/?p=29851

  روش زندگی فردی همراه دشمنی مابین عنکبوت‌ها غالب بوده و انواع اندکی از آ‌ن‌ها یافت می‌شوند که به‌صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند. غالباً جنس‌های نر و ماده فقط در هنگام جفت‌گیری هم‌دیگر را ملاقات نموده و عنکبوت نر قبل از جفت‌گیری، اقدام به رقص‌ها و حالات مشخصی در برابر عنکبوت ماده می‌نماید که مقصودش جلوگیری از غریزه دشمنی عنکبوت ماده است. هنگامی که آمیزش آن‌ها تمام می‌شود، عنکبوت نر غالباً در لانه باقی مانده و اقدام به پنهان شدن از عنکبوت ماده می‌کند، چرا که می‌ترسد او را بکشد. کشتن عنکبوت نر بعد از تمام شدن آمیزش جنسی، در بین بسیاری از عنکبوت‌ها اتفاق می‌افتد که مشهورترین این عنکبوت‌ها عنکبوتی است به‌نام بیوه سیاه با نام علمی Lantrodectus terdecimguttatus است. در برخی از انواع آن‌ها، عنکبوت ماده، عنکبوت نر را رها می‌کند تا هنگامی‌که فرزندان از تخم خارج می‌شوند، اقدام به قتل او کنند و او را بخورند. در انواع دیگری از عنکبوت، مادر اقدام به تغذیه فرزندان کوچکش می‌کند تا این‌که فرزندان بزرگ می‌شوند و مادر خود را می‌کشند و می‌خورند.
   . فقط عنکبوتهای ماده از تار لانه می سازند . عنکبوت برای اینکه بتواند حشرات را در لانه توری خود به دام اندازد , قسمتی از لانه را با تارهای چسبنده می سازد . ولی برای اینکه خودش در تله ای که برای حشرات پهن کرده است اسیر نشود یک نوع تار خشک نیز می تند و برای کلیه فعالیت های خود از آن استفاده می کند .
  مطلبی که قابل توجه است،این است که تنیدن تار برای لانه به عهده عنکبوت ماده است. 

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی